pátek 1. dubna 2016

Konec pohádky. Poslanci o zákazu kouření hlasovat nebudou stejně jako v roce 2009, říká právník

Právník Tomáš Kindl, který bojuje za zákaz kouření, by mohl být po zasedání středečního sněmovního výboru pro zdravotnictví zklamaný. Některé návrhy, které zpracoval pro poslance TOP 09 Roma Kostřicu, nezískaly podporu. Kindl v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč je pravděpodobné, že poslanci ve třetím čtení vůbec nebudou hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách. „Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011,“ konstatuje Kindl.

Proč hrozí, že se o zákazu kouření v hospodách nebude vůbec hlasovat?

Vycházím z návrhu hlasovací procedury. Místo toho, aby se hlasovalo nejdříve o úplném zákazu kouření v hospodách, tak se bude hlasovat o výjimkách. Vypadá to, že Ministerstvo zdravotnictví podpoří Bendovu výjimku (poslanec ODS Marek Benda navrhl, aby si majitelé mohli ve svých hospodách zřizovat kuřárny – pozn. red.). Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011.

Podle vás by se tedy mělo na začátku hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách a pak by se již další výjimky nemusely řešit?

Přesně tak. Pokud by úplný zákaz neprošel, pak by se mohlo hlasovat o těch výjimkách. Ale když to udělají naopak, tak o úplném zákazu stejně jako v roce 2009 hlasovat nebudou.

Druhá varianta – nejdříve hlasovat o výjimkách a pak o úplném zákazu – není možná?

To nejde. Museli by všechny výjimky odmítnout a pak potvrdit úplný zákaz kouření v hospodách. K tomu ale těžko dojde. Smysl toho, že výjimky předřadili, je ten, aby se o úplném zákazu nehlasovalo.

Vypadá to, že neprojde ani zákaz kouření v zoologických zahradách.

Zákaz možná projde, ale s výjimkou, která jej znehodnotí. Znění výjimky zoologické zahrady fakticky opravňuje, aby ke kouření vyhradily všechny vnější prostory, což popírá smysl navrženého zákazu – například v Praze by tak k žádné změně nedošlo.

Co vnímáte jako největší prohru?

U pracovišť to vypadá velice špatně. Ministerstvo zdravotnictví je proti zákazu kouření na pracovištích. Důležitou prohrou také je, že ministerstvo prosazuje stavebně oddělené prostory, ale nechce, aby byly opravdu stavebně oddělené. Bude to znamenat, že provozovatelé budou investovat do toho, aby měli dveře, ale nikdo nebude mít povinnost dveře zavírat. Takže budou stále otevřeny.

Jak to vypadá se zákazem kouření v autech, kde budou děti do 18 let?

Tohle by mohlo projít. Ačkoliv Ministerstvo zdravotnictví zákaz kouření v autech s dětmi nedoporučilo, tak všichni členové výboru pro zdravotnictví pro doporučující stanovisko hlasovali. Kontrolovat by to měla policie při silniční kontrole stejně jako telefonování za volantem.

Autorem rozhovoru je Radek Nohl.
Rozhovor vyšel dne 30. 3. 2016 na serveru Aktuálně.cz.

Žádné komentáře :

Okomentovat